Jézus Szíve templom
Látnivaló Templom
Az 1800-as évek közepén elhunyt Győri János plébános vagyonának egy jelentős részét egy új, kőszegi templom építésére hagyományozta. Utódai ezen alaphoz még gyűjtöttek pénzt, majd az 1800-as évek végén megvásárolták a templom helyén álló három épületet, köztük az Arany-Korona vendégfogadót is. 1892-ben Ludwig Schöne drezdai származású bécsi építész tervei alapján elkezdődött az építkezés, majd két évvel később 1894-ben fejeződött be.
ÉRDEKESSÉG:
Építészete:
Rendkívül látványos a háromhajós templom belső tere. A templombelsőt sokszínű, ún. polikrom mennyezet-, fal-, és oszlopfestés díszíti. A belső festéshez kötőanyagként 10.000 tojássárgáját használtak fel. Kiemelkedően szépek a templom üvegablak festményei.
Különösen értékes az 1893-ban készült Rieger orgona. Az erre járók Händel: Saul c. operájának toronyzene-átiratában gyönyörködhetnek. Ez voltaképpen a régi kőszegi toronyzene modern változata.
Fotó: Horváth Balázs - koszegINFO.com
Fotó: Horváth Balázs - koszegINFO.com
Fotó: Horváth Balázs - koszegINFO.com
Az épületről:
57 méter magas a torony, 49 méter hosszú, 17 méter széles és 19 méter magas a hajó. Az egykori Külső piac, a mai Fő tér nyugati oldalán, a hegy felé vezető emelkedőn áll. A neogótikus stílus égbetörő összhatását fokozza a bejárat előtti lépcsős terasz, a homlokzat centrumában álló torony, a fiatoronypár, a meredek toronysisakok és a művészi, színes festett üvegablakok. Eredetileg a teljes tetőfelületet morvaországi mázas cserép fedte, de a toronysisakok kivételével - az 1929-es rendkívüli jégeső következtében - elpusztult a homlokzati hatást befolyásoló tetőfedés.
A Jézus szíve templom berendezése:
A kegytárgyak közül több szép középkori és barokk ötvösmunka a Szent Jakab-templomból került át ide. Különösen értékes a korábbi plébániatemplom felszereléséből megmaradt két kehely: az egyik 1421-ben, a másik 1486-ban készült. Az utóbbi, gótikus aranyozott ezüst kehely Wolfgang Haiden munkája. Különlegessége a szárán levő gomb (nódusz) kápolnás díszítése. A kupa kosara áttört, liliomos; talprészén a művész Szent Dorottya alakját domborította ki.
Nagyon szép a 15. század második feléből származó aranyozott ezüst úrmutató, a torony alakú gótikus monstranciák szép példája. A szentségház felett egy oszlopos, központi kápolnában áll a szenvedő Jézus szobra. A csúcsban végződő gúlán kereszt látható a megfeszített Jézussal.
Itt őrzik az ún. Bezerédj-kazulát, amit Bezerédjné Bottka Mária készített 1708-ban.
A kőszegi Jézus szíve templom miserendje:
• SZOMBAT:
18:00 • magyar mise
• VASÁRNAP:
8:00 • német mise (A mise igeliturgia része magyarul.);
9:30 • magyar mise;
11:00 • magyar mise
Érdekesség: Kőszeg (Güns) alapvetően alapításától tekintve mindig is egy németajkú város volt, amely az utóbbi században szinte teljesen elmagyarosodott. A még tősgyökeres helyiekkel beszélgetve fel-fel bukkan egy-egy ősi, kőszegi (ősi német) szó, kifejezés, de ezen német gyökerekre utal a mai napig fenmaradt német nyelvű szentmise is. (Régi, ősi kőszegi szavakról, kifelyezésekről bővebben: KLIKK ITT .)
Korabeli képek:
• a templom épülése előtti időből (1890 körül készült kép)
• a templom építése közben készült kép
ÉRDEKESSÉG, TUDTAD?
A régi kőszegiek (dédapáink), a kőszegi férfiak, a vasárnapi mise után elmentek a Poncichter Borozóba (míg feleségeik otthon főztek és finom ebéddel várták őket) és átbeszélték a hét történéseit, a világ fontos dolgait egy-egy kőszegi bor, sör mellett.
Információk
- Cím
- 9730 Kőszeg, Győry János utca 1.
- Mobil
- +36-30/337-0797
- Telefonszám
- +36-94/563-397
- iroda@koszegplebania.t-online.hu